Zdanění výher nad 100 tisíc korun

Ekonomika

Jde o návrh, který má strhávat z výher z loterií nad 100 tisíc korun daň ve výši 15 procent. Vláda se prostě snaží najít peníze, kde jen může. V dalších letech se totiž počítá se zpomalením růstu ekonomiky. Jelikož vláda nebude schopna plnit své sliby, které dala obyvatelům, hledá proto možnosti, kde ušetřit, nebo spíše, kde sehnat další peníze.
V dnešní době je hospodaření rozpočtu vlády v nejhorším stavu od roku 2012, v květnu loňského roku byl schodek skoro 51 miliard korun, na celý letošní rok vláda počítá se 40 miliardovým schodkem.
Palacký na tisícovce
Již to není tak, jako kdysi. Ještě předloni, tedy v roce 2017, byla naše vláda schopna vykazovat o desítky miliard korun více, díky svému hospodaření, než byl ten rozpočtovaný. Stále ale vláda chce navyšovat důchody a platy státních zaměstnanců, jelikož díky těmto slibům se snaží zavděčit voličům, především těch, kteří sympatizují se stranou ANO.
Mnozí voliči stany ANO nemají rádi dluh, hazard, kouření a tvrdý alkohol. Takže tímto krokem vláda mnoho na popularitě neztrácí. Toto hnutí před volbami uvedlo, že daně navyšovat nehodlají, bohužel připustili, že u tabákových výrobků, alkoholu a hazardu je zvyšování daní vhodné. Vláda se přitom opírá o doporučení ministra zdravotnictví, pana Adama Vojtěcha z hnutí ANO.
české prachy
Vláda již dříve se zdaněním souhlasila, proto je jasné, že to bylo nyní podpořeno.
Schválila i 15procentní daň z výher z loterií nad 100 tisíc korun v červnu roku 2019 v rámci balíčku, který upravuje daň ohledně hazardu, tvrdého alkoholu a tabákových výrobků. Tento návrh prošel, i když se ještě jeho písemné znění teprve dokončuje.
Ministerstvo financí upřesnilo, že danit se budou výhry, od kterých již byla odečtena osazená částka, tedy ČISTÁ VÝHRA. V opačném případě by to totiž vypadalo tak, že pokud by se tato částka neodečítala, docházelo by k situacím, že by výherce musel zaplatit na daních více, než vlastně vyhrál.
V praxi to tedy znamená, že pokud byste vyhráli 100 milionů korun, Vám by jen zbylo 85 milionů a těch zbývajících 15 milionů by šlo do státní kasy.
U loterie nebo živých her se má zvedat sazba daně také, z nynějších 23 procent na 30. Stát díky tomuhle rozhodnutí doufá, že se mu podaří vybrat o několik miliard více.
Tento zákon by měl platit od 1.1.2020, ale schválit ho musí ještě zákonodárci a podepsat prezident.