Kastrace jako odstranění nežádoucího chování

Zvířata

Ten, kdo chová psy se možná už s nějakým tím nežádoucím chováním setkal. Ať už se jedná o značkování, útěky mimo domov nebo agresivní chování. Pomůže nám ale kastrace při těchto problémech? Zřejmě na to neexistuje žádná stoprocentní odpověď. Jsou známy případy, kdy kastrace při podobných problémech pomohla, ale jsou taky případy, kdy byla kastrace naprosto zbytečná. Záleží i na věku zvířete, u mladého psa máte naději na nápravu pomocí kastrace než u staršího psa, který má své návyky a zvyklosti. Štěňata se nekastrují, jelikož musíme počkat na jejich pohlavní dospělost, která se uvádí v průměru v 12 měsících života. Ovšem vhodný věk ke kastraci je vždy nutné řešit s veterinářem, který podle stavu a vyspělosti psa dokáže určit nejvhodnější termín. Lepší než spoléhat pouze na kastraci, je vhodné navštívit psího trenéra, cvičitele nebo psího psychologa.

pes v dece

Kastrace ze zdravotních důvodů

Zdravotní důvody můžou být taky důvodem k tomu, provést kastraci. U fen se tím předchází nechtěné březosti a zánětům dělohy, které bývají velmi časté a taky snižuje riziko nádorů mléčné žlázy. U fen se většinou odstraní celá děloha a vaječníky. U psů se odstraňují varlata. Tento zákrok jako prevence může zamezit pozdější rakovině varlat nebo problémům s prostatou. Existuje i případ, kdy je kastrace nutná, a to v případě, kdy varle nesestoupí do šourku. Varle zůstane buď v břišní dutině anebo častěji v tříselném kanálu. Při těchto operacích se většinou odstraní obě varlata, jak to patologické, tak i zdravé. Tato vada je navíc dědičná, takže kastrací zamezíme dalšímu rozšiřování na další generace.

hraní psů

V závěru nezbývá než říci, že kastrace ne vždy vyřeší všechny problémy. S problémy chování je lepší nejprve zkusit nápravu pomocí výcviku a kynologů a ty zdravotní vždy konzultovat s veterinářem. Každý pes je jiný a u každého funguje něco jiného, takže i každá náprava vyžaduje jinou metodu.