Záhadný LARP

Možná už jste je někdy viděli. Skupinka lidí, navlečených do něčeho, co dílem připomíná středověké kostýmy a dílem něco, co si snad nositel půjčil z natáčení Pána prstenů. Trochu znepokojivě jsou obvykle vyzbrojeni čímsi ve tvaru mečů a sekyr, často mají štíty, a některým ze zad visí luk. Nebojte se, nepřipletli jste se do žádného natáčení, ani jste se nepropadli do Narnie. To si jen někde blízko dali sraz milovníci LARPu, neboli „live action role playing“.

rytíř

Ve zkratce, LARP je v podstatě dračí doupě naživo. V dračím doupěti hrajete za postavu, prožíváte její příběhy ve fantastickém světě. Při LARPu se tou postavou rovnou stáváte. Tedy místo, abyste seděli v kruhu s ostatnímu a rozhodovali, co váš smyšlený elf udělá, tak na sebe navlečete kalhoty a halenu, nalepíte si špičaté uši, do ruky popadnete luk, a jdete si na to elfa do lesů hrát. Že je to infantilní? Milovníkům této zábavy to nepřipadá o nic dětinštější než třeba air soft, paintball nebo laser game. I v LARPu se vytvářejí spojenectví, máte své přátele i nepřátele, a snažíte se chránit ty první a vyřadit ze hry ty druhé.

kamarádi

Ač se vám to tak nemusí zdát, LARP má přísná pravidla, zajišťující bezpečnost všech účastníků. Nejpřísněji se samozřejmé kontrolují zbraně. Nebojte se, jedná se vždy o makety, vyrobené z kobercové pásky, molitanu a dřeva. Tým pořadatelů přísně dohlíží na to, aby nic, co do bitvy vstoupí, nemělo ostré hroty. Šípy musí být zakončené koulí z hadrů či jiného materiálu, který zaručí, že při zásahu nebude nikdo zraněn. Meče, sekery, všechno jsou to tyče obalené molitanem a vytvarované do příslušného tvaru. Kromě toho dohlížejí organizátoři i na autenticitu kostýmů a na dodržování pravidel, jako je počet životů nebo území, na němž je povoleno bojovat.

divadlo

Zaujal vás LARP a chtěli byste si jej zkusit. Nejjednodušší je najít si skupinu ve vašem okolí, a přidat se k ní. Většina part je velmi otevřená, a nováčka rádi uvítají a pomohou mu v začátcích. Tak na co ještě čekáte. Uvidíme se „na bojišti“!