Být závislým je chorobný stav, lidé jsou dnes závislí dokonce na svých vlastních fotkách

Prožívat z něčeho radost je přirozené, ale vždy v tom projevu musí být vnitřní pocit nezávislosti. Cokoli vytvoříte, musíte tím být schopni nezištně obdarovat druhé, musíte mít zkrátka radost z vlastní SCHOPNOSTI tvořit. Závislost je projevem lpění na produktech tvorby, na tom vnějším, co lidského ducha odděluje od jeho pravé podstaty.
selfie v moři
Jednou z forem závislosti je také falešný pocit vlastní důstojnosti a sebevědomí, který si mnozí budují na základě neupřímného obdivu druhých lidí.
Proto je také dnešní svět plný závislostí na kde kom a kde čem. Závislí lidé se stávají vlastními otroky. Velice zvláštním typem této psychické poruchy, který rozhodně stojí za pozornost, je vytváření vlastních fotografií, tzv. „selfie“. Není to nic neobvyklého a je to dnes již poměrně běžný problém, který postihuje zejména mladou generaci.
vánoční selfie
Dalo by se předpokládat, že to bude ryze ženská záležitost, ženám více záleží na účesu a upraveném obličeji, ale opak je pravdou. Selfie propadají nejvíce mladí muži. Ne příliš lichotivě dopadl jeden nejmenovaný britský mladík, jehož proměny tváře pravidelně denně sledovalo více než 50 tisíc lidí a na sociálních sítích jeho fotky stále přibývaly po několika desítkách snímků za den. Mladý muž sledoval pravidelně statistiky a úspěšnost svých portrétů, a jestliže jeho nová fotka nezískala alespoň šest stovek ohlasů „like“, nahradil ji vzápětí novou. Jeho závislost spočívala právě na zmiňovaném vnějším obdivu a dotyčný si nedokázal přiznat, že trpí nedostatkem sebevědomí, a že postrádá přirozenou radost z vlastní schopnosti tvořit.
selfie dívek

Mladík se ze své závislosti dostal a nyní pomáhá dalším postiženým lidem

Každá závislost, i pořizování „selfie“, je falešná a čím déle je provozována, tím více je jen oddalován vnitřní problém. O to těžší je pak návrat k přirozenému stavu vnitřního štěstí a pohody. Zmiňovaný mladý muž trávil denně dokonce více než 10 hodin před zrcadlem, nakonec se pokoušel spáchat sebevraždu a jeho osud se uzavřel v psychiatrické léčebně. Nyní se po úspěšné léčbě věnuje svým vrstevníkům, kteří trpí podobnými problémy, a pořádá odborné kurzy a přednášky. Ze závislého chudáka se nyní stal sebevědomý mladý muž, který pomáhá druhým a tvrdí, že jej právě starostlivost o druhé naplnila štěstím, jaké nezažil nikdy v životě, natož v období své závislosti na „selfie“.