Ryby a nanotechnologie

Je to už dávno, co se různé průzkumy života ryb, jejich chování a pohyb, prováděly formou kontrolních výlovů nebo na základě přiznání úlovků rybářů v úlovkových lístcích a tyto údaje se používaly jako základ pro prognózu vývoje rybí populace.
Ve světě již dlouhá léta funguje značkování ryb za pomoci elektronických minivysílačů.  Původním důvodem bylo sledování jediného druhu ryb – lososa. Studovat jeho život není snadné. Protože se u něj střídá období života v moři s životem ve sladké vodě, je pro vědce sledování lososa poněkud složitější.
vylovený pstruh
Lososí populace se řadu let snižuje, neboť u mnoha lososů dochází k zachycení v přehradě a jejich úhynu.
Dříve se na čipování používaly dost velké elektronické čipy – vysílače, které byly rybám vpraveny do těla v celkové anestezii, rána se dokonce musela zašít a tyto operační zákroky způsobovaly rybám určité trauma. Vysílače však potom mapovaly polohu ryby a její cestu.
Dnešní technologie umožňuje čipování  přímo jehlou do těla ryby. Toto čipování je bezbolestné. Čip je maličký – zhruba jako dvě rýžová zrnka, tudíž ryba není zatížena jeho hmotností a je schopna normálního pohybu. Vpravení do těla trvá pouhých 20 sekund.  Signál čip vysílá přibližně 120 dní a tato doba je dostatečná pro zmapování pohybu a chování lososů.
Tohle sledování ryb je mnohem účinnější než kdysi. Ichtyologové mohou takto u lososa sledovat vliv vodních děl na jeho život. Nikdy dříve se totiž přesně nevědělo, jak jsou přechody lososů z mořské do sladké vody bezpečné a kolik jich vlastně uvízne v elektrárnách.
Tento systém sledování ryb se bude dále rozvíjet – může tak být objasněna migrační průchodnost pro celé spektrum ryb.
štika ve vodě
Dnes už se u nás provádí přípravy na značkování jeseterů, úhořů, ohrožených druhů mihulovitých ryb, štiky, pstruzi, ohrožené vranky. Ryby jsou odloveny a před samotným očipováním dochází k určování druhů a měření.
Výsledky průzkumů by měly směřovat k usnadnění migrace ryb na tocích, kde jim člověk vystavěl umělé překážky – jezy a přehrady.
A vědci se už nemohou dočkat, co jim tato nanotechnologie o rybí říši prozradí.