Způsoby našeho stravování

Zdraví

Jsme zvyklí jíst zhruba třikrát denně. Snídaně, oběd, večeře. Je to ale správný model? Většina Čechů je obézních, nebo má přinejmenším silnou nadváhu. Jak to tedy s tím denním jídlem je? Například v Británii snídají poměrně syté potraviny jako mussli, toasty, fazolky, párky, vejce a smaženou slaninu. K obědu si však dají například pouze sendvič, či nějakou sušenku a své hlavní jídlo mají jako večeři, nebo chcete-li, čaj o páté. (Angličan vás může pozvat na čaj, a přitom dostanete večeři) To servírují pokrmy, jako my během oběda.
hovězí guláš
Ideální by bylo rozložit příjem kalorií mezi celý den, nebo naopak na co nejmenší časový úsek. Pokud budeme přijímat živiny pravidelně po malých porcích během celého dne, tělo nebude mít pocit hlavu a nebude ukládat na „horší časy“ do podoby tuku. Pokud však budeme potravu přijímat například pouze jednou denně, stane se to, že naše tělo začne zpracovávat ze svých zásob a budeme tak tedy i hubnout, byť by to někdo nazval hladověním, není to pravda, můžete toho spořádat klidně i poměrně hodně, jde ale o to, aby to bylo během například jedné konkrétní hodiny.
Jak se ale dopracovat k tomu, abychom se nedrželi zajetých stravovacích návyků (snídaně, oběd, večeře)? Zkuste potravu rozložit do celého dne, namažte si třeba ráno dvě housky a vždy když budete mít hlad, tak si do ní párkrát kousněte, pouze tak, abyste neměli hlad. Je dobré je pořádně mechanicky rozdrtit (rozkousat), než přijdou do žaludku, ve kterém nic moc není. Uvidíte, že se budete cítit lépe a třeba pak přejdete k onomu jednomu pokrmu denně.
polévka s játrovými knedlíčky
Pochopitelně by takový hlavní denní chod měl obsahovat od všeho něco, jak maso, tak i ovoce a zeleninu. Neznamená to ale, že si nemůžete dát prostě to na co máte zrovna chuť. Jednoduše přijímejte potravu pouze když máte doopravdy hlad, nikoli chuť, a pouze do chvíle, kdy jej mít nebudete.