Nejrozšířenější škodlivé kódy v roce 2018

Virové hrozby se vyvíjí tak, jak určují jejich tvůrci, a jak je to pro ně prospěšné. Zatímco na počátku roku se výrazně hovořilo o prudkém nástupu virtuální měny a její těžby, ke konci roku tento vývoj spíše stagnuje a spolu s ním i počet počítačových hrozeb, které využívají výkon výpočetní techniky k těžbě mincí.
pc okruhy

Viry pro těžbu kryptoměn

Těžba kryptoměn stále sice představuje pro určitý okruh lidí zdroj obživy, ale jistý propad se projevil v druhé polovině roku 2018 u virů, které jsou zaměřené na zotročení výpočetní techniky pro těžbu virtuálních mincí. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že tento způsob těžby není příliš rentabilní. V Česku se za poslední rok výskyt těchto speciálních virů snížil takřka o polovinu a v naší zemi představuje jen několik procentních bodů mezi ostatními škodlivými kódy. Nejčastěji se u nás vyskytuje malware s názvem JS/CoinMiner. V posledních letech také uživatelé v Česku nepodceňují počítačové hrozby a využívají antivirový software, alespoň v jeho základní modifikaci zdarma. Antivirové programy zpravidla takové hrozby včas odhalí.
software pc

Streaming filmů

Odborníci provádí průběžně statistickou analýzu vývoje počítačových hrozeb a své výsledky zveřejňují, abychom měli přehled o největším hrozícím nebezpečí v této oblasti. Konec roku 2018 přináší zajímavé výsledky. V Česku je suverénně na špici mezi internetovými hrozbami škodlivý kód JS/Adware Agent AA a hned za ním jeho modifikace AC. Zaujímají téměř třetinu veškerých škodlivých kódů, které jsou u nás zaznamenány. Tyto kódy se nejčastěji zabydlují na serverech, odkud lidé stahují nebo provádí streaming kopií novějších filmů, jež nemají autorská oprávnění k jejich šíření.
Oba Adware Agenti jsou zamaskováni do podoby reklamy, která nabízí zrychlení počítače po instalaci softwarového doplňku webového prohlížeče. Důvěřiví lidé ovšem brzy nato zjistí, že se jim počítač naopak výrazně zpomalil.