Fyzický rozvoj dítěte do jednoho roku a jak jej podpořit

Být dítětem není jednoduché. Takový kojenec, který má pár kilogramů, se musí během roka naučit spoustu dovedností, které budou v budoucím životě potřebovat. Začínají pasením koníčků, otáčením se na bříško a na záda, plazení se po zemi, lezení po čtyřech, sezení, stoj a chůzi. Jak dítko podpořit v jednotlivých aktivitách? Jedna rada na začátek, nikdy nedávejte dítě do polohy, kterou ještě samo nezvládá.

batole s míčem

Pasení koníčků

Pasení koníčků je první fyzický posun, který u dětí podporujeme. Lékaři doporučují pokládat miminko na rovnou podložku na bříško v době bdění. Jak ale dítko podporovat v pasení koníčků, pokud dítko nechce ležet na bříšku a vzteká se u toho? Není nutné dítko trápit, funguje totiž jednoduchý trik. Položte si miminko na své břicho a mluvte na něj, povídejte mu pohádku, zazpívejte mu písničku, motivujte miminko, aby mělo snahu zvedat hlavu. Tohle bude dítko bavit, protože bude cítit vaši blízkost, slyšet váš hlas a uvidí na vás.

Otáčení na bříško

Otáčení na bříško je další důležitá dovednost, dítko se otočí za ručičkou a nožičkou až se přetočí úplně na bříško. Jak dítko v této dovednosti podpořit? Jako první možnost je pořídit si deku s hrazdičkou nebo třeba dřevěnou hrazdičku s hračkami. Miminko se bude za hračkami otáčet a bude mít motivaci k přetočení. Pokud se stále nedaří, můžete miminku s přetáčením trochu pomoci. Cvičení na přetáčení na bříško najdete na YouTube.
batole s čelenkou

Lezení

Lezení je jedna z nejdůležitějších dovedností, která propojuje obě hemisféry a také posiluje svaly v okolí páteře. Čím déle bude miminko lézt, tím lépe pro něj. Samozřejmě dítko nezačne lézt hned, spousta dětí se nejprve plazí po bříšku a až poté začne pérovat na kolínkách a lézt po čtyřech. Pokud se k tomu dítko nemá, můžete jej podpořit. Návod na cvičení této dovednosti najdete také na internetu, ale obecně platí pouze to, že je dobré občas pokládat dítko na všechny 4. Ale samozřejmě na dítě nespěchejte, pokud se ještě na čtyřech neudrží, pak určitě nenuťte miminko a nechte to na něm. Pokud bude nějaký problém a dítko bude ve vývoji zaostávat, lékař vás pošle k odborníkovi.

Sed

Nikdy neposazujte dítě, dokud se neposadí samo! Sed se natrénovat nedá, až si dítko sedne tak si sedne. Jediné co je potřeba pohlídat je, aby sedělo správně a to tedy s nohama dopředu a ne na patách. Sed na patách je špatný.

Stoj

Stejně jako u sedu platí, nikdy dítko nepostavovat a nedávat do chodítka! Dítě samo si musí přijít na to, jak se postavit a to z polohy na 4. Nejprve bude stát s oporou a posléze i bez ní.

Chůze

Pokud už umí dítko stát, pak už je jenom krůček od chůze. Nejprve bude obcházet nábytek, což může trvat opravdu dlouho. I několik měsíců. Do prostoru se musí dítko pustit samo, takže opět se vyvarujte různým pomůckám v podobě aktivního chodítka.