Žárovka H4 určena pro jednodušší světla

Zvířata

Volbu autožárovky se nevyplácí podcenit. Záleží na každém, zda zvolí pořízení autožárovky samostatně, nebo dá přednost v podobě sady, která bývá doplněna taktéž o autožárovky osvětlující SPZ, autožárovky na blinkry, pojistky apod. Na co je důležité při samotném výběru pamatovat a jaký význam má žárovka H4?

světlomet head light

Halogenové žárovky se vyznačují svou dosažitelností vysoké teploty vlákna. Tímto nabízí optimální světelnou výkonnost. Halogeny jsou typické pro svou levnější variantu poskytující dobrou odolnost a spolehlivost. Jako negativní se může jevit nižší svítivost než xenony a LED autožárovky. Rovněž nižší životnost.

Oproti tomu xenonové žárovky vytvářejí až dvojnásobně silnější světlo než je tomu u halogenů. Jedná se také o bezpečnější typ žárovky, tj. méně oslňuje řidiče. Výhodou je silnější světlo, vyšší efektivita, nižší spotřeba než u halogenové žárovky. Nevýhodou pak může být pro někoho vyšší pořizovací cena.

LED autožárovky disponují jednoznačně nejdelší životností, vysokým výkonem při minimální spotřebě energie. Poskytnou příjemné osvětlení. Předností je taktéž celkem snadná výměna a údržba. Negativní stránkou je vyšší cena.

auto světlo přední

Zásadní kritéria při výběru

Důležité je se při výběru autožárovky zaměřit na světelný tok, jenž určuje intenzitu světla žárovky. U kvalitních žárovek se hodnota pohybuje zhruba okolo 1500 lumenů. Dalším měřítkem je příkon. Povolený je maximální příkon 55 W. Žárovka H4 má povolen příkon 60 W. Podstatný vliv při rozhodování má i napětí. Pro osobní automobil je zapotřebí volit autožárovky s napětím 12 V. Zatímco pro nákladní vozidla je nutno zvolit napětí 24 V.

Vždy je zapotřebí koupit typ předepsaný výrobcem automobilu. O který se jedná? To zjistíte v návodu k obsluze vozidla. Jestliže jej nemáte, postačí vymontovat stávající žárovku. Na patici najdete konkrétní typ žárovky.