Jádro mužské neplodnosti

Zdraví

Spermie vznikají tzv. spermatogenezí ve varlatech. Na vývoj potřebují 72 dní. Pak vypadají zralé, ale nejsou ještě schopné oplodnit vajíčko. Jejich vývoj proto pokračuje asi dalších 12 dní v nadvarleti, kde v koncové oblasti jsou skladovány do ejakulace.

Co ale je to https://www.ekolaky.cz/jadro-muzske-neplodnosti/?Jedním z problémů je, že v posledních letech přibývají starší páry, které se snaží o otěhotnění. Věk hraje velkou roli, protože kvalita spermií i vajíček se s věkem snižuje.
zamilovaní na zahradě

Další na čem záleží, jsou životní podmínky, v jakých muž žije. Může dojít ke snížení počtu spermií, jejich pohyblivosti, ale i správného tvaru.  

Spermiogram může dopadnout špatně z důvodu poruchy produkce hormonů, genetických problémů, neprůchodnosti vývojových cest mužského pohlavního ústrojí, nebo autoimunitního onemocnění.

Může docházet i k poruše v ejakulaci, kdy k ní buď vůbec nedochází, nebo naopak k ní dochází do močového měchýře (retrográdní ejakulace).

Příčinou ale také můžou být anatomické problémy. Například rozšíření žilních pletení v šourku (varikokéla), kdy dochází ke zvýšení teploty varlat a tím ovlivnění tvorby spermií.
zamračený mladík

Jedno i obě varlata mohou být poškozena i prenatálně nesestouplým varletem do šourku. Proto je nutné u novorozenců a malých dětí kontrolovat jejich přítomnost v šourku a jejich absenci řešit v časném věku operací a tím snížit riziko neplodnosti.

Kvalitu ale také ovlivňují zánětlivá onemocnění, jak jsou chlamydie, mykoplasmata, ureaplasmata (zánět močové trubice, varlete, nadvarlete, prostaty) aj.

Pokud se u muže vyskytl nádor, který je léčen ozařováním, je vhodné před zahájením léčby odebrat a uschovat spermie. Při radioterapii dochází k poškození jejich vývoje a transportu.
Škodlivý je i nadměrný stres, dlouhodobé přehřívání organismu, nedostatek pohybu, nebo naopak velká zátěž, nadužívání drog a alkoholu.

Dalším vlivem, který snižuje plodnost, se udává vliv plastů obsahujících Bispehenol. To je velmi toxická látka.
Diagnostika neplodnosti

Spolupracujte s lékařem, nezamlčujte případné nemoci, nestyďte se. Nebojte se pravdivě odpovědět na otázky potíží při pohlavním styku, jako jsou ejakulace a erekce.

Po 4-7 denní sexuální abstinenci muž poskytne vzorek semene. Ve spermiogramu se hodnotí objem ejakulátu, viskozita, počet spermií a jejich kvalita, pohyblivost, pH, přítomnost známek zánětu. K vyšetření by mělo dojít opakovaně v několikaměsíčních intervalech.

V posledních letech se normální hodnoty posunuly směrem dolů. Celkově se zhoršuje kvalita ejakulátu.  Dnes jsou běžné hodnoty 20 milionů spermií/ml. Pokud opakovaný spermiogram ukáže počet 5 milionů /ml, je to již vážná porucha plodnosti. Ale není neřešitelná.
Léčba

 Dnes, kdy většinou žena už má vyšší věk, se přistupuje k asistované reprodukci. U mužů se snaží lékaři odstranit příčinu. Dostávají léky, vitamíny. Při zánětu antibiotika a nesteroidní antiflogistika, nebo kortikoidy. Někdy se podávají hormony (testosteron), nebo tamoxifen.

Jádro mužské neplodnosti
4 (80%)1